» AUTOSEDAČKY


Autosedačka má zcela zásadní význam pro bezpečnosti Vašeho dítěte při cestě autem. Nejvíce dětí ročně umírá právě při dopravních nehodách. Při silném nárazu nebo při zabrzdění dojde k vymrštění dítěte vpřed a už při 15 km/h stát smrtelným. Používáním autosedačku můžete snížit riziko úmrtí dítěte až sedmkrát.

Vybrat správnou autosedačku není úkol vůbec lehký. Autosedačka musí být přizpůsobena váze, věku a výšce dítěte – dítě nesmí sedačku „přerůstat“. Velmi důležitý je také tvar a technické provedení autosedačky – musí pasovat do Vašeho auta. Koupit můžete i sedačky Universal, které sedí do všech typů vozidel. Zkontrolujte i materiál, ze kterého je autosedačka vyrobena. Potah autosedačky by měl být příjemný, měkký, prodyšný a snímatelný, aby se dal vyprat.

Důležité! Na každé autosedačce musí být uvedena zkušební značka, která zaručuje, že autosedačka prošla testy evropské normy (E). Tato zkušební značka obsahuje i výrobce, povolení pro váhovou kategorii a sériové číslo.

Kolik autosedaček bude dítě za svůj život potřebovat

Pokud jste svědomitý rodič a chcete pro své dítě jen to nejlepší, budete potřebovat tři autosedačky. Pro první rok miminkovskou autosedačku – skořápku, která se upevňuje proti směru jízdy. Poté pro věk od jednoho do čtyř let – klasickou autosedačku, která se instaluje ve směru jízdy. A nakonec sedačku pro dítě ve věku 4 – 12 let. Odborníci se shodují na tom, že děti by měly cestovat v autosedačce do svých 12 let nebo do doby, kdy přesáhnou výšku 150 cm.
Dají se koupit samozřejmě i sedačky univerzální na delší období, které mohu být díky své malé účinnosti však pro dítě nebezpečné – zvláště pro děti, jejichž váha je před 30 kg.

Způsoby uchycení autosedačky

Nejčastějším způsobem upevnění autosedačky je tříbodový pás, kterým jsou vybaveny všechny automobily.

Velmi populární je systém upevnění ISOFIX, který patří k těm nejdokonalejším způsobům uchycení dětské autosedačky. Tento způsob umožňuje autosedačku připevnit ke karosérii a tím je spolehlivě a bezpečně uchycena. Systém ISOFIX má i podpůrný stabilizační systém, který v případě nehody zajistí stabilitu autosedačky a také zajistí správné uchycení autosedačky k sedadlu auta – ISOFIX se zaklapne a barevné kontrolky na spojovacích místech potvrdí, že je spojení v pořádku.

Nezapomínejte na to, že jedině správné upevnění autosedačky zaručí bezpečí Vašeho dítěte. Vždy si tedy řádně prostudujte návod, který je součástí autosedačky.

 

 

 

TEST DĚTSKÝCH AUTOSEDAČEK